Az éghajlatváltozás az időjárás változását jelenti, amely egy természetes folyamat. Földünk klímája állandóan változik, azonban bizonyos emberi tevékenységek hatására ez felgyorsult. Az 1980-as évektől kezdve megfigyelhető, hogy minden egymást követő 10 év egyre melegebb volt. Az éghajlat változása sokféleképpen jelentkezhet, és számos következménye lehet:
Csökken a biológiai sokszínűség, növény- és állatfajok tűnnek el
Nagyobb számban keletkeznek erdőtüzek
Növekszik az átlaghőmérséklet, a városokban hőszigetek alakulnak ki
A hőmérsékletváltozás nagyon sok ember egészségére negatív hatással van, több esetben a halálozások számát is növeli, ez tovább terheli az egészségügyet
Több helyen jelenik meg villámárvíz, amely otthonokat tehet tönkre
Többször fordul elő aszály, ami a mezőgazdaságot súlytja, így a hozzánk kerülő élelmiszert is érinti
Sűrűbben fordul elő nagy jégeső, amely az emberi életeket is veszélyezteti az ingatlanok és ingóságok mellett
Extrémebb széllökések, szélviharok
Többféle eszközünk is rendelkezésre áll ahhoz, hogy a jövő generációi számára csökkentsük a klímaváltozás okozta terheket:
Globális összefogás az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszafogásában: adózás, kibocsátáskereskedelmi rendszer
bevezetése
Zöld technológiára való átállás az iparban: kisebb vízigényű technológia alkalmazása, megújuló energiaforrások használata
A világ lakosságának életmódváltása: kevesebb autóhasználat, és hulladéktermelés
Precíziós eszközök bevezetése a mezőgazdasági ágazatban, felelősségteljes földhasználat (pihentetés)
Az éghajlatváltozás azonban nem csak a jövő generációit érinti, hanem már minket is! Annak érdekében, hogy minél jobban viseljük a klímaváltozás hatásait, alkalmazkodunk kell. Természetesen, minden területen másként jelennek meg ezek a hatások, így ki kell választanunk a rendelkezésünkre álló eszközökből a számunkra vagy a közösség számára legmegfelelőbbet.
Ha például egy városban túl nagy az átlaghőmérséklet a nyári hónapokban, akkor érdemes minél több zöldfelületet kialakítani, hogy annak hűtő, árnyékoló hatását élvezhessük.
Magyarországon a 2010-es évek második felétől problémát okoztak a nagy méretű és mennyiségű jégesők, amelyek mezőgazdasági, lakossági és ipari károkat is okoztak. Annak érdekében, hogy ehhez a jelenséghez alkalmazkodni tudjunk, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2018-ban létrehozta a jégkármérséklő rendszert, amely működésével a jégszemek méretét sok esetben csökkenteni lehet. A jégesők elleni védekezésben közel ezer generátor és generátorkezelő segédkezik. A jégveszélyes zivatarfelhők érkezéséről az Országos Meteorológiai Szolgálat ad ki riasztást, amely alapján a berendezések be- és kikapcsolásra kerülnek. Természetesen nem létezik olyan technológia, amely teljesen megtudná szüntetni a jégesők előfordulását, azonban a jégszemek méretét csökkenteni lehet a rendszer működésével, így elkerülve a nagy mértékű károkat.
További információkért keresd fel a www.nak.hu/szolgaltatasok/jeger weboldalt, ha pedig kérdésed van írj nekünk a jegkarmersekles@nak.hu e-mail címre.
Comments